Diecezja Krakowsko-Częstochowska Kościoła Polskokatolickiego w Polsce
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – Najważniejsze informacje
Czym jest Boże Ciało?
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem, to święto liturgiczne w Kościele katolickim, obchodzone na cześć Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
Kiedy obchodzimy Boże Ciało?
W Polsce Boże Ciało przypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, co oznacza, że data święta jest zmienna i każdego roku wypada w inny dzień. W 2024 roku Boże Ciało obchodzimy 30 maja.
Historia Bożego Ciała
Początki Bożego Ciała sięgają XIII wieku. Święto zostało ustanowione w 1246 roku w belgijskim mieście Liège, a w 1317 roku papież Jan XXII rozszerzył je na cały Kościół zachodni. Do Polski Boże Ciało trafiło w 1320 roku za sprawą krakowskiego biskupa Nankera.
Tradycje Bożego Ciała
Główną formą obchodów Bożego Ciała są uroczyste procesje eucharystyczne, podczas których wierni podążają ulicami miast i wsi z monstrancją wystawioną z Najświętszym Sakramentem. Procesje prowadzą do czterech ołtarzy, przy których odmawiane są modlitwy i śpiewane pieśni eucharystyczne. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.
Znaczenie Bożego Ciała
Boże Ciało jest świętem, które podkreśla obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Ma ono na celu pogłębienie wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie oraz oddanie mu czci i uwielbienie.
Dodatkowe informacje:
- Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że katolicy mają obowiązek uczestniczyć we Mszy Świętej.
- W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy.
- Tradycje związane z Bożym Ciałem różnią się w zależności od regionu. W niektórych miejscach organizowane są jarmarki i festyny, a domy są dekorowane kwiatami i dywanami z płatków kwiatów.